تازه های سایت:
خانه » پارتیشن اداری » پارتیشن اداری

پارتیشن اداری

 پارتیشن اداری در ایران

 

اگر به تاریخچه پارتیشن های اداری در ایران نگاهی بیندازیم در ابتدا یک شرکت برگزار کننده نمایشگاه های بین المللی یک سیستم پارتیشن  اداری برای جدا سازی غرفه های نمایشگاهی خود ابداع کرد.

این سیستم از اولین پارتیشن های تولید انبوه در ایران به شمار می آید که در بسیاری از شرکت ها و ادارات نیز مورد استفاده قرار گرفت .

این سیستم از پارتیشن ها دارای سرعت بالایی در نصب و جمع آوری بودند ولی به علت اینکه از ابتدا برای برگزاری نمایشگاه طراحی شده بودند طول عمر کوتاهی داشتند و می بایست هراز چندگاهی مورد باز بینی قرار می گرفتند.

این نوع پارتیشن ها از یک سازه آلومینیومی همراه با ترکیبی از ام دی اف همراه بود که قطر کم آن و عدم تطابق ام دی اف و آلومینیوم از مشکلات پارتیشن های مذکور به حساب می آمد.129710095741

 

*آیا پارتیشن هاباعث می شوند که کارکنان صادق تر باشند؟

روندی در ادارات وجود دارد برای اینکه پارتیشن ها را حذف کنند و به جای آن یک طرح طبقه-باز را داشته باشند به طوری که کارکنان بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط داشته باشند و جدا نباشند.برخی از شرکت ها اینکار را تنها برای صرفه جویی در پول انجام دادند. در حالی که دلایل زیادی برای نداشتن پارتیشن وجود دارد ،اینجا یک دلیل برای خلاص نشدن از شر پارتیشن هاوجود دارد:صداقت

 

jena Mcgregor در واشنگتن پست گزارش می دهد که یک مطالعه تحقیقاتی نشان داده که افرادی که در یک فضای بزرگ پشت میزهای بزرگ می نشینند تمایل بیشتری به تقلب کردن دارند.

هچنین او ” قدرت نمایی ” را بیا ن کرد که هنگامی که کارکنان یک فضای بزرگ دارند بسیار امکان پذیر است زیرا می توانند به عقب تکیه دهند و پاهای خودرا روی میز کار خود بگذارند.

اگر کسی بتواند به این گونه بنشیند تا خود را به عنوان یک دارنده قدرت ببیند آنگاه این منجر به رفتار غیر صادقانه می شود.انجام این کار در یک پارتیشن (کابین) آسان نیست زیرا فضای کوچک توانایی کارمند را برای گسترده شدن محدود می کند که این درک از خودش را تغییر می دهد.

این شرح و تفصیل مثبت در خلاف جهت نصایح مشاوران و مفسران بود که از ادارات باز برای حداقل یک دهه طرفداری می کردند. Mcgregor به طور کلی فکر نکرده که پارتیشن هابسیار عالی هستند زیرا در مقاله اخیر او “موردی بر علیه  ادارات” به چشم می خورد،که بیان می کرد این مسئله مردم را از هم جدا می کند.

مطالعات بسیاری درمورد فضاهای کاری،بهره وری کارمندان ، رضایت و فرهنگ شرکت وجود دارد و به نظر می رسد هیچ چیز به طور مداوم قطعی نیست. بنابراین آیا شرکت ها باید پارتیشن هرا داشته باشند یا خیر؟

مهمترین چیز این است که یک شرکت چیزی را که برایش بهترین است انجام دهد.موقعیت را تحلیل کنید ببینید چه چیزی برای کارکنان بهتر کار می کند و آن را انجام دهید بدون توجه به روندی که ممکن است باشد.

پارتیشن اداری

پارتیشن های ساختمان اداری

به نظر می رسد که پارتیشن های اداری در طول عملکرد وظایف “سر پائین” باعث بهتر شدن بهره وری کارمندان از قبیل پردازش کلمه یا پرکردن کلمه می شوند اما می توانند در زمانی که کارمندان نیاز داشته باشند به صورت آزادانه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، مشکلات بهره وری ایجاد نمایند.

در تلاشی برای بررسی این مشکل، تعدادی از شرکت ها در حال حاضر در حال ایجاد پایه میزهایی هستند که برای اصلاح نمودن نیازهای خاص هر بخش طراحی شده اند.این کارمندان که نیاز به تعامل و ارتباط باز دارند ممکن است در مکعب هایی با دیوارهای کوتاه کار کنند در حالی که افرادی که نیاز به حریم شخصی بیشتری دارند ممکن است میزهایی داشته باشند که با دیوارهای بلند آنها را احاطه بنماید .

 

زمانی که مفهوم پارتیشن های فردی برای کارمندان اداری در سال ۱۹۶۸ برای اولین بار مطرح شد، بخشی از یک چشم انداز بزرگ تر به نام “دفتر عمل” بود. از لحاظ تاریخی، بسیاری از شرکت ها از روش “حجم باز” استفاده نمودند، که در آن ردیف هایی از میزها به صورت متمرکز و اغلب به ترتیب غیر شخصی قرار گرفته اند.

پارتیشن اداری

مخترع پارتیشن (اطاقک) اداری، مردی به نام رابرت پروپست، بهبود بهره وری کارمندان را با ارائه فضای کاری سفارشی که حواس پرتی ها را به حداقل می رساند تصور نمود. در این صورت کارمندان می توانستند حجم کاری خود را به روشی که کارآمدتر بود ارائه نمایند، به جای اینکه بر سیستم های بایگانی “ورودی” و “خروجی” تکیه کنند.

براساس مفهوم اصلی “دفتر عمل” ، پارتیشن ها به این معنی بودند که طبق نیازهای کارمندان برای تعامل با همدیگر گروه بندی می شدند. برخی باز و قابل دسترسی بودند در حالی که برخی دیگر ضد صوت بوده یا برای آنچه که کار “سر پائین” در نظر گرفته می شود دارای محفظه بودند.

با توجه به تنظیمات اصلی، آنها بهره وری کارمندان را با ارائه حریم خصوصی و سفارشی سازی بهبود می بخشند اما ارتباط کارآمد و مناسب با دیگران هنوز هم در این مبحث مورد توجه می باشد .

با گذشت زمان ایده استفاده از پارتیشن ها برای متحد نمودن کارمندانی با نیازهای مشترک به نگرانی های اقتصادی تبدیل شد .

در حال حاضر پارتیشن ها نشانگر کارآمدترین راه برای استفاده از فضای طبقه موجود هستند، که می تواند مورد توجه عمده در نواحی کسب و کار با اجاره بهای بالا باشد.

آنها ممکن است فضاهای کاری فردی را ترسیم نمایند، اما همچنین می توانند مشکلات روحی به وجود بیاورند در حالی که کارمندان احساس می کنند در “لانه های” نیمه خصوصی که با دنیای بیرون ارتباط اندکی دارد محصور شده اند.

زمانی که روحیه کارمند پائین است، بهره وری نیز دچار آسیب می شود.تعیین این موضوع که استفاده از پارتیشن های اداری به تنهایی می توانند بر بهره وری کارمندان تاثیر بسزایی داشته باشند می تواند دشوار باشد.عکس۰۱۹۳

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*